Mustafa Erdinç Zorba Kimdir?

Ben Kimim?

Merhaba! Ben Mustafa Erdinç Zorba, 20 yıllık yazılım teknolojileri kariyerine sahip bir geliştiriciyim. Kariyerime güvenlik alanında başladım ancak o dönemde Türkiye’de bu konuya yeterince önem verilmediğini için. İlerlemek adına bir karar verdim ve kendimi işin yazılım kısmına adadım. Güvenlik şu anda benim için hala bir hobi seviyesinde sevda.

Her ne kadar bu hobim sayesinde bir çok büyük firma bildirdiğim zaafiyetlerden dolayı hediyeler gönderiyor olsa da, ‘profesyonelim’ diyemem!

Hızlı Bir Dönüşüm

Durmak bilmeyen bir hevesle dolu kişiliğim, güvenlik alanında ilerleyemeyeceğini görünce yazılıma, öncelikli olarak ise front-end yazılıma sürükledi, daha sonra da tabii ki sürekli yeni alanlara yönlendirdi. Front-end development, zamanla beni tatmin etmeyince internet pazarlaması (SEO) ve back-end development gibi alanlara yöneldim. Birçok programlama dili denedikten sonra o dönem için PHP’nin benim için en uygun dil olduğuna karar verdim ve bir süre “full-stack developer” olarak çalıştım.

Bitmeyen Merak

Kariyerimin başında pentesting ile başlamış olmam, unix sistemleri ile içli dışlı olmamı sağladı. Yazdığım kodları sunucuda çalıştırmanın ötesine geçmek istedim. Google gibi şirketlerin yaşamadığı problemleri yaşamamak ve ürettiğim sistemlerin sürekli çalışır olmasını sağlamak benim için bir tutku haline geldi.

Sorun Çözücü Olarak Yolculuk

Daha güvenilir sistemler inşa etmek için önce problemleri tanımlayıp çözmek gerektiğini fark ettim. Bu süreçte veritabanı yönetimi (DBA) ile daha yakından tanıştım. Her ne kadar interneti kullanmaya başladığım dönemde bir resmi açmak için bile dakikalarca bekliyor olsam da (56k fax modem için bir dakikalık saygı duruşu!) sunucularımın maliyetini minimumda tutabilmek adına RAM’de tutulan her bir byte’ın hesabını yapmak durumundaydım. Bu da kariyerimin SRE kısmında çok yardımcı oldu diyebilirim.

Otomasyon Tutkusu

“DevOps” terimi popüler olmadan çok önce, zamanımın CPU zamanından daha değerli olduğuna inanarak otomasyon odaklı çalışıyordum. Deployment’ları otomatikleştirme ve test edilebilir hale getirme konusunda kendimi geliştirdim. Bu yolculukta DevOps’tan SRE’ye geçiş yaptım ve hala unvanım değişiyor; bazen platform engineer, bazen veritabanı yöneticisi oluyorum.

Sonuç

Bilgisayarların içinde olduğu her türlü görevden keyif alan, özellikle problemleri çözmeyi yaşam amacı edinmiş bir yazılımcıyım. Bu tür konularda sorularınız varsa, yardımcı olmaktan büyük keyif alırım. LinkedIn profilimden ya da [email protected] adresinden bana her zaman ulaşabilirsiniz!