Adil Kullanım Kotası Çözümü

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 2 aydır hergün: “bugün mutlaka döküman paylaşmalıyım” düşüncesiyle uyanıp hiç bir şey paylaşmadığımı farkedince, bu 2 aylık periyodun acısını çıkartacak bir döküman paylaşma kararı aldım :)

Peki nedir bu döküman ? Tabii ki Adil Kullanım Kotası’nın Çözümü

Öncelikle “Adil Kullanım Kotası Nedir ?” bundan biraz bahsedelim.

Adil Kullanım Kotası: Sizlerin de bildiği gibi kullandığınız internet servis sağlayıcının, tüm kullanıcılarını düşünüp, interneti adil kullandırmak amacıyla yaptığı, “benim düşünceme göre” doğru olmayan bir uygulamadır. Bu uygulama neticesinde siz internet servis sağlacınızın size tanımlamış olduğu download/upload miktarını aştığını taktirde otomatik olarak internet hızınız düşmekte. Ttnet için konuşacak olursak eğer 50gb download limitini aşarsanız hızınız otomatik olarak 1mbit seviyesine indirilir.

Peki Adil Kullanım Kotası Nasıl Aşılır ?

Bugüne kadar uygulanmayan Adil Kullanım Kotası’nın çözümü sizin modem ayarlarınızda saklı. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu olayın legal veya illegal olup olmadığı konusunda herhangi bir fikrim yok. Tahmin yürüterek söylüyorum ki “legal” olması gerekiyor. Sebebi ise: “Sadece modeminizde ayar değişikliği yapıyorsunuz. Modem sizin kendi şahsi malınız ve modem alırken: “Şu ayarlara müdahale etmemeniz gerekiyor” şeklinde bir bilgilendirme, uyarı yapılmıyor. İnternet Servis Sağlayıcınız ile olan sözleşmenizde de bildiğim kadarıyla bu tür bir madde bulunmuyor.” Eğer aksi bir durum sözkonusu ise beni de bilgilendirirseniz yazımı ona göre tekrar düzenlerim.

Bu kadar konuştuk, şimdi gelelim Adil Kullanım Kotası çözümüne;

Öncelikle yapmanız gereken işlem modeminizin arayüzüne erişim sağlamak. (Yazının en altında bazı modemlerin arayüz adreslerini ve öntanımlı şifrelerini bulabilirsiniz) Modeminizin arayüzüne eriştikten sonra yapmanız gereken işlem ise: Adsl Ayarları > Bağlantı Ayarları sayfasına erişmek. Bu Her modemde farklılık göstereceği için hepsinde bilgi vermem mümkün değil ama Air Ties Rt-211 modemi için tarif etmem gerekirse. Giriş yaptıktan Sonra Adsl > Adsl Ayarları kısmına girip, Mevcut bağlantı adınızın PVC Adı kısmında yazan değerine tıklamak.

modem1.png

Muhtemelen karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek

modem2.png

Burada bizim için önemli olan değer MTU değeri. Bu değeri not almanızı öneririm. Ayın başında tekrar bu değere geri dönersiniz. Bu değer ile ilgili yapacağımız işlem ise şu: Modemin desteklediği minimum değerden başlayıp yavaş yavaş yükselterek torrent’te hızı deneyebilirsiniz. Not: Minimum MTU değerini 150’den başlayarak deneyebilirsiniz. Zaten Modeminizin desteklemediği bir hız görürseniz modeminiz MTU değeri için size girebileceğiniz minimum değeri verecektir. Bu işlemi yaptıktan sonra modeminizin adsl ışığı sönüp tekrar geri gelecektir. Geri geldiği anda yüksek değerlere sahip bir torrent ile indirme işlemini deneyip, adil kullanım kotasından kurtulup, kurtulmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu arada bu normal download hızınızı etkilemeyecek olup sadece torrent ile indirmeye çalıştığınızda etkili olacaktır.

MTU Nedir ?

MTU: (Maximum Transmission Unit) Ağ iletişiminde bir birimin kapsayabileceği maksimum bayt sayısıdır. Bu değeri değiştirince Torrent’te neden adil kullanım kotasının etkilenmediğine dair henüz net bir bilgim bulunmamakta.

Her zamanki gibi soru, sorunlarınız için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.