Google Latitude Kapanıyor, Google Latitude'yi de kapatma kararı aldı

Merhabalar arkadaşlar,

Google’ın az önce gönderdiği maile göre 5 Şubat 2009 tarihinde devreye aldığı servis artık kapanıyor.

Peki Google Latitude Nedir ?

Google Latitude 2009 yılında devreye girmiş olan, kullanıcılarının bir biriyle anlık ve sürekli olarak konumlarını paylaşmalarına yarayan servisiydi.

Bu servis sayesinde dilerseniz telefon, bilgisayar gibi ortamlarda günde ne kadar mesafe yürüdüğünüzü, koştuğunuzu; nerede ne kadar vakit harcadığınızı görebilmekteydiniz.

Google bu servisi yeterince aktif kullanılmaması, muadili olan foursquare’ın daha fazla kullanılması sebebiyle kapatma kararı aldığı tahmin ediliyor.

Google daha önce buzz, wave, video gibi bir çok tutmayan servisini kapatma kararı almıştı. Hatta geçtiğimiz ay en son en çok kullanılan servislerinden biri olan Reader kapanmıştı.

Google Latitude ne zaman kapanıyor

Google’ın göndermiş olduğu mail aşağıdadır. Mailde verilen bilgiye göre 9 Ağustos’tan itibaren, kişi listeleri ve bugüne kadar yapılmış olan paylaşımların silineceği bilgisi paylaşılmış.

Bugün kendi sitelerinde yayınladıkları bildiriye göre Latitude servisi yerine, google map ve g plus karışımı bir yapı ortaya çıkartmışlar.

Geçtiğimiz haftalarda da Google talk bildiğiniz gibi plus’ı destekler şekilde hangout olmuştu.

Konuyla ilgili google’ın sitesindeki bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Mailin orjinali ise aşağıdadır;

“_Hello, Earlier today, we announced that Google Latitude is no longer part of the Google Maps app, and we’re retiring Latitude on August 9, 2013. This means that after August 9, your Latitude friends list will be deleted and you’ll lose the ability to share your location with them. There will also be some changes to Location Reporting and Location History, including changes to third-party applications that use Google Latitude. Please see our FAQs for more information. We understand some of you still want to see your friends and family on a map, which is why we’ve added location sharing to Google+ for Android (coming soon to iOS). Thank you for using Google Latitude. Sincerely,

The Google Latitude Team_ "