Google Page Speed ve daha hızlı internet!

Merhaba arkadaşlar,

Bugün sizlere kullanıp, son derece memnun kaldığım bir Google hizmetinden bahsedeceğim. Konumuz başlıktan da anlaşılacağı üzere Google’ın page speed modülü. Normalde bildiğiniz gibi Google uzun süredir web masterlara yaptıkları sitelerin hızını ölçüp, ne tür optimizasyon yapması gerektiğine dair bilgi edinebileceği bir hizmet sunmakta. Page Speed Test hizmeti. Henüz haberiniz yoksa buradan erişip, kendi sitenizin web ve mobil platformlardaki hızını tespit edebilir, daha hızlı hale gelmesi için orada belirtilen önerileri kullanabilirsiniz.

Peki ben bunu yeni mi keşfediyorum ? Hayır, asıl bahsetmek istediğim apache ve nginx de kullanılabilen pagespeed modülü.

Bu modül de uzun zamandır kullanıma sunulmuş olmasına rağmen pek randımanlı çalışacağına inanmadığım, o eklentinin yaptığı işlemlerin büyük bir kısmını zaten manuel yaptığımı düşündüğüm için kurmaya açıkcası gerek duymuyordum daha önce kurup, sevmeyerek silmiştim; fakat 2 gün önce test etmek adına tekrar kurunca bir daha kaldırmamaya karar verdim.

Normalde minify edilmiş css, js dosyalarımı kendi biraz daha değiştirerek minify edip, fotoğrafları tekrar kayıpsız sıkıştırıp, küçük boyutlu görselleri base64’le browserda render edecek hale getirerek adeta sitemi yarı yarıya kayıpsız biçimde küçülttü! Pagespeed eklentisi öncesi ve sonrası olarak duruma baktığımda ise yaklaşık %49’luk bir sıkıştırma oranı göze çarpıyor. Bu, hız açısından gayet ciddi bir miktar. Yaklaşık 2.39 sn’de load olan bir web sitesinin 1.10 seviyelerine çekilmesi bence “daha hızlı internet” sloganı ile kolları sıvamış olan Google’ın büyük bir başarısıdır.

3 komutla kuracağınız eklenti sayesinde sitenizi %50’ye yakın oranda hızlandırabilirsiniz. Konu ile ilgili kurulumu Google yeterince açık bir şekilde anlatmış. İlgili dökümantasyona buradan ulaşabilirsiniz.

Benim dökümana ek olarak ekleyeceğim tek husus herhangi bir domainde pagespeed modülünü kullanmak istemiyorsanız yapmanız gereken tek işlem httpd.conf’da ilgili domainin VirtualHost tagına ModPagespeed off ibaresini eklemek. Hepinize daha hızlı internetler!