Linux Görev Yöneticisi

Merhabalar arkadaşlar,

Burada sizlere yine linux ile ilgili bir konuda yardımcı olmaya çalışacağım.

Linux’da bildiğiniz gibi görev yöneticisi (taskmgr) kavramının karşılığı olarak putty üzerinden top komutuyla çalıştırabileceğiniz bir uygulama bulunmakta.

Bu komut sayede basit düzeyde linux üzerinde o anda çalışan program, uygulamaları görüp, müdahale edebiliyorsunuz ama bazı eksiklikleri var detay konusnda sıkıntıları var.

Dilerseniz man top yazarak konsoldan top komutunun kullanımını görebilirsiniz.

Burada sizlere anlatacağım görev yöneticisi ise htop top’un geliştirilmiş ve kullanımı daha kolay ve görsel hale getirilmiş versiyonu olarak görebilirsiniz.

Peki Htop nasıl kurulur ?

Öncelikle putty ile servera bağlanıyoruz,

Htop’un son versiyonunu wget ile tmp dizini dışında bir klasöre indiriyoruz. Örneğin root dizinine. wget [url]http://garr.dl.sourceforge.net/project/htop/htop/1.0.2/htop-1.0.2.tar.gz[/url] komutu ile ilgili yazılımı sistemimize indirdikten sonra bilgisayarda ncurses yüklü mü onu anlamak için, rpm -qa |grep ncurses komutunu kullanıyoruz.

Bu komut neticesinde ekranda; **ncurses-devel**-5.7-3.20090208.el6.x86_64 şeklinde bir ibare görmeniz gerekmekte. Burada önemli olan kısım koyu olarak yazan ncurses-devel kısmı. Burada yukarıdaki çıktıyı görmüyorsanız veya ncurses-lib yazısını görüyorsanız ncurses-devel’i ayrıca kurmanız gerekmekte.

Aksi taktirde htop’un kurulumu sırasında configure: error: You may want to use --disable-unicode or install libncursesw. hatasını alabilrsiniz.

Ncurses’i devel olarak yüklü değil ise şu şekilde kurabilirsiniz; (kurulu olanlar bu adımı geçebilir) Bilgisayarınızda yum yüklü ise; yum search ncurses Yazdığınızda aşağıdakileri içeren bir sonuç görürsünüz.

ncurses-devel.x86_64 : Development files for the ncurses library```
32 bit için
```yum install ncurses-devel.i686```
64 bit için
```yum install ncurses-devel.x86_64```
komutlarını kullanıp yükleme işlemini gerçekleştiebilirsiniz. Bilgisayarınızda yum yüklü değil ise rpm'i internetten temin edip,
```wget [url]http://mirror.centos.org/centos/6/os/x86_64/Packages/ncurses-devel-5.7-3.20090208.el6.x86_64.rpm[/url]
rpm -ivh ncurses-devel-5.7-3.20090208.el6.x86_64.rpm```
Komutlarıyla ncurses'i kurabilirsiniz.

ncurses var ise yukarıdakileri yapmanıza gerek yok bu durumda yapmanız gereken işlemler sırasıyla;
```tar -zxvf htop-1.0.2.tar.gz
cd htop-1.0.2
./configure
make
make install

Bu komutları uyguladığınızda sorunsuz bir şekilde htop sisteminize yüklenmiş olur.

Bir problemle karşılaşmanız durumunda yorum yazarak soru sorabilirsiniz.