Tumblr'a Yorum Sistemi Eklemek

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi daha önceki yazılarımda Tumblr Paralı mı, Premium Tumblr Temaları‘nın ücretsiz kullanımı ve Tumblr’ Streampad ekleme konularında makaleler yayınlamıştım.

Sıra geldi Tumblr’a yorum sistemi eklemeye.

Bildiğiniz gibi normalde Tumblr’da yorum sistemi yok. Mevcut kullanıcılar ilgili yazıyı rebloglayarak cevap veriyorlar birbirine bu da bayağı bir karışıklık yaratıyor.

Bugün sizlere tumblr’a yorum sistemi entegre etmeyi, kurmayı anlatmaya çalışacağım.

Öncelik ile yapmanız gereken işlem bir disqus üyeliği almak. buraya tıklayarak bir adet Disqus üyeliği alabilirsiniz.

Disqus üyeliği alırken size Site adı, adı ve nick(shortname) tanımlamanızı isteyecek. Yan tarafta Username, Password ve e-mail isteyecek. Bu alanlardan bizim için en önemlisi username.

Buradaki bilgileri eksiksiz doldurmanızı öneririm çünkü ileride yorumları disqus üzerinden onaylayıp, sileceksiniz.

İlgili sayfada gerekli alanları doldurup, kayıt işlemini gerçekleştirdiğinizde karşınıza logoların bulunduğu bir ekran gelecek.

Orada Orta sıranın başında bulunan T’ye yani Tumblr’a tıklamanız gerekmekte.

Burada iki durum var.

Birincisi temanızın disqus destekli olup olmadığı.

Bunun için ise Panelinizdeki > Kişiselleştir ekranına girmeniz gerekiyor. Orada sol tarafta “Disqus Shortname” alanını görüyorsanız temanız Disqus sistemini destekliyor demektir. Bu durumda Disqus’a üye olurken aldığınız kullanıcı adını (shortname) oraya yazıp, Kaydet demeniz yeterli.

Diğer durum ise temanızın disqus sistemi destekli olmaması durumu. Bu durumda yapacağınız işlem disqus’ı manuel olarak kendi temanıza entegre edeceksiniz.

Yine kişiselleştir ekranında “HTML’i Düzenle” butonuna basıcaksınız.

Karşınıza kodlar gelecek. Disqus ekranındaki 3. ve 4. alandaki tüm kodları alıp, Html kodlarının arasında

{/block:Posts}

Kısmının altına veya temanızın durumuna göre {/block:PostNotes}

Kısmının altına yapıştırıp Kaydet demeniz gerekmekte.

Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde otomatik olarak yorum sistemi tüm postların altında görüntülenecektir.

Herhangi bir yorumu silmek, yorum sistemini Türkçeleştirmek veya sizin tarafınızdan onaylı hale getirmek için ise yapmanız gereken işlem.

shortname.disqus.com adresine girip (shortname alanına almış olduğunuz kullanıcı adını yazacaksınız) Settings kısmından değişiklik yapabilirsiniz.

Settings alanında örneğin: General - > Languages: kısmından Türkçe’yi seçerseniz yorum sisteminizdeki açıklamalar Türkçeleşecektir.

Yine General kısmında Community Rules - > Guest Commenting kısmını işaretlemezseniz disqus’a üye olmayanlar yorum yapamaz bu yüzden burayı işaretlemenizi öneririm.

Hemen altındaki Pre-moderation kısmında none’u seçerseniz kullanıcıların yapacağı yorumlar hiç bir filtrelemeye takılmadan direk yayınlanacaktır. All’u seçerseniz de tüm yorumlar öncelikle sizin onayınızdan geçecektir. Blogunuzda herhangi bir post’a yorum geldiğinde otomatik olarak e-mail ile bilgilendirilip, onaylamanız istenecektir.

Aklınıza takılan soru veya sorunları benim de kullandığım disqus sisteminden aşağıda yorum atarak sorabilirsiniz :)