Vlc Player ile 3d videoları 2d izlemek

Yolunuz buraya düştüyse ya yanlışlıkla 3d video indirdiniz ya da arkadaşınızdan aldığınız film bilgisayarınız desteklemediği için ekranda yatay olarak çift gözüküyor.

3d

Bu durumda filmi yeniden indirmenize veya yeni film aramanıza gerek yok VLC Player bununla ilgili bize güzel bir nimet sunmuş çok kolay bir şekilde birbirine paralel bu iki görüntüyü teke düşürebiliyoruz.

İzlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir;

Tools > Effects and Filters (Kısayolu Ctrl + E) > Video Effects kısmında Tablistesinin sonunda yer alan Sağ ok tuşuna basarak en son Tab olan Advanced tabına tıklayıp, Anaglyph 3D seçeneğini işaretleyerek görüntünün teke inmesini sağlıyoruz. vlc

Sonuç ise aşağıdaki gibidir;

2d

Sonuç olarak filmi tam anlamıyla 3d izlemiş sayılmıyorsunuz fakat bu yöntem size yine de zaman kazandırarak filmi izlemenize imkan sağlıyor.

Görüntü hoşunuza gitmedi mi ?

Bu durumda sizi bir tık daha fazla uğraştıracak bir işlemle ayarları tamamlayıp, 3d izleri olmadan video’yu izleyebilirsiniz.

Bunun için ise yapmanız gereken;

Tools > Preferences (Kısayolu Ctrl + P) > Video tabında yer alan Force Aspect Ratio alanına 32:9 yazıp kaydet diyoruz, ardından da VLC playeri kapatıp açıp, video’yu tekrar oynatmaya başlıyoruz.

Ardından da demin girdiğimiz menüye tekrar giriyoruz yani Tools > Effects and Filters (Kısayolu Ctrl + E) > Video Effects tabının altında yer alan 2. tab Crop tabına geçip, izlediğimiz monitörün ekran çözünürlüğünün genişlik değeri neyse bunu ikiye bölüp, Right alanına yazıp, kapatıyoruz.

Örnek vermek gerekirse ekran çözünürlüğünüz 1920 x 1080 ise 1920’yi 2’ye bölüp elde ettiğiniz değeri (960) Right alanına yazmanız gerekiyor. 1366 x 768 ise 1366/2 = 683 yazmanız gerekmekte.