WhatsApp Arama Yapmak (Güncel)

Merhaba arkadaşlar,

Konuyla ilgili 2013 yılında bir makale yazmıştım Buradan ulaşabilirsiniz. Bu makaleden yaklaşık 2 yıl sonra WhatsApp Sesli arama özelliğini kullanıcılarına duyurdu ve kullanıma sundu.

WhatsApp Aramayı hangi cihazlar destekliyor ?

Mevcut halinde sadece android cihazlarda kullanılabilir durmda. Ios, Windows Phone kullanan cihazlar ise WhatsApp’ın resmi olarak arama özelliğini duyurmasını beklemek durumundalar.

WhatsApp sesli arama nasıl aktifleştirilir ?

Bunun için iki adet yöntem var ilk yöntem telefonunuz rootluysa aşağıda ileteceğim kodu yazmak, ikincisi ise WhatsApp’ın son sürümünü yükleyip, arama özelliği aktifleştirilmiş bir kişi tarafından çağrı almak. Çağrı aldıktan sonra bu çağrıyı 5 saniyeliğine cevaplamanız yeterli.

WhatsApp zaten güncel versiyonunu kullanıyorum

Android kullanıcısıysanız Google Play’den yüklemiş olduğunuz WhatsApp versiyonunun en güncel versiyon olduğu yanılgısına düşebilirsiniz ama firma en güncel versiyonunu kendi sitesi üzerinden kullanıcılarına sunup, bir süre sonra Google Play üzerinden tüm kullanıcılarına sunmakta.

Sesli aramayı aktifleştirme adımları

Öncelikle telefonunuz rootlu olsun, olmasın WhatsApp’ın son sürümünü yüklemeniz gerekmektedir. WhatsApp’ın en son sürümünü her zaman WhatsApp.com üzerinden edinebilirsiniz ben bu dökümanı yazarken yayınlanmış olan en son sürüm 2.12.10. Bu versiyonu yüklemek ise çok basit Buradan WhatsApp’ın sitesinden dosyayı indirip, telefonunuza atmanız yeterli. Cihazınız size yükleme yapmak isteyip, istemediğinizi soracak yükle dediğinizde ise uygulama yüklenmiş olacak. Cihazınız yükleme işlemini gerçekleştirmiyorsa Ayarlar > Güvenlik kısmında yer alan Bilinmeyen Kaynaklar’dan uygulama yüklemeye izin verme kısmını seçili hale getirmeniz gerekmekte. Verdiğim linkten dosyayı yüklemeniz durumunda resmi siteden yüklediğiniz için güvenlik konusunda gereksiz endişelere kapılmanıza gerek yok, yükleme işleminin ardından işareti kaldırabilirsiniz.

Telefonunuz rootlu ise; WhatsApp’ı uygulamalar kısmından durduruyorsunuz, kullanmış olduğunuz root explorer ile /data/data/com.whatsapp/shar­ed_prefs/com.whatsapp.preferences.xml dosyasını açıp, en altta yer alan ‘ın hemen üstüne;

    <boolean name="call" value="true"/>
    <string name="call_allowed">all</string>

Yapıştırıp kayıt ediyorsunuz. WhatsApp’ı açtığınızda Arama kısmını görebilirsiniz.

Telefonunuz rootlu değilse; Bu özelliğin aktifleştirilmiş olduğu bir arkadaşınızdan sizi aramasını rica ediyorsunuz veya WhatsApp’ın tüm kullanıcılarda işlemi devreye alması için yaklaşık 1 ay daha beklemeniz gerekecek.