Windows 8.1 Değerlendirme kopyası yazısını silmek

Not: Dökümanı ilk 8.1 Preview’deki yazıyı kaldırmak için yazmıştım fakat incelediğimde Windows 8.1’de de sağ alta Windows 8.1 Pro şeklinde bir yazıya denk geldim. Aynı yöntemi uygulayarak Windows 8.1’de de yazıyı kaldırabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar,

Bu dökümanda sizlere Windows 8.1 Pro Preview Değerlendirme kopyası yazısını silmeyi anlatacağım. Diğer dökmanlardan veya programlardan farkı ne diyecek olursanız burada işlemi kendiniz gerçekleştiriyorsunuz. Doğal olarak indirdiğiniz dosyanın virüs, trojan, keylogger olma ihtimalini ortadan kaldırıyorsunuz. Dileyen olursa, ilgili dll dosyalarının nasıl düzenlenebileceğini, ilgili yazı yerine istediğiniz farklı bir yazıyı nasıl yazabileceğinizi anlatabilirim.

Çok büyük bir zahmet gerektiren veya tehlikeli bir iş değil, beni aslında rahatsız eden bir yazı da değildi fakat arkadaşlarımdan teki bu yönde talepte bulununca biraz araştırma yapıp, yardımcı olmaya karar verdim.

Öncelikle yapmanız gereken işlem buradaki zip dosyasını download etmek.

Tamamen güvenli ve temizdir. Zaten içerisinde herhangi bir exe bulunmamakta sadece dll ve reg dosyaları bulunmakta. Dll’ler Windows’un DLL’i olup, yazının silinmesine yarıyor, reg dosyası ise ilgili dll’lerin yönetici olarak çalıştırmanıza yarıyor.

İşlemlere başlayalım.

İlgili zip dosyasını download ettiyseniz Sahiplik klasörünün içerisinde install_ownership.reg dosyasını çift tıklayıp çalıştırın.

Bu işlemi yaptıktan sonra herhangi bir dosyaya sağ tıkladığınızda “Sahiplik AL!” seçeneğini göreceksiniz, merak etmeyin dökümanın sonunda o seçeneği kaldıracağız.

Daha sonra, “c:\Windows\System32\tr-TR” klasörüne girip “shell32.dll.mui” dosyasını sağ tıklayıp, “Sahiplik AL!” butonuna basın. Aynı işlemi, “C:\Windows\Branding\Basebrd\tr-TR” klasöründeki “basebrd.dll.mui” dosyasına da yapmanız gerekmekte.

Bu işlemleri yaptığınızda, her iki dosyayı da değiştirebilme izniniz oluyor. Dilerseniz “Sahiplik AL!” yerine Windows’u güvenli kipte açıp, dosyaları orada da değiştirebilirsiniz.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra ilk indirmiş olduğunuz zip dosyasında bulunan Edited klasöründeki dosyaları kopyalayıp, shell32.dll.mui’yi c:\Windows\System32\tr-TR klasörüne; basebrd.dll.mui’yi C:\Windows\Branding\Basebrd\tr-TR klasörüne yapıştırmanız gerekmekte.

Her iki klasöre de dosyayı yapıştırırken size “Klasörde aynı isimde dosya mevcut, değiştirmek istediğinizden emin misini” ve “Yönetici izni olmak zorunda, Devam etmek istediğinizden emin misiniz ?” şeklinde sorular sorabilir. Aldırmadan devam diyebilirsiniz.

Şimdi dosyalarımızı değiştirdik, artık Windows 8.1 Pro Preview yazısı tamamen sistemden silinmiş durumda yalnız son bir aşamamız kaldı bu dosyaları derlemek.

Bunun için Başlangıç ekranında cmd yazıp, gelen sonuçlarda “Komut İstemi”’ni sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırıp, gelen ekranda “mcbuilder” yazmanız yeterli.

w81.png

İşlem bilgisayarınızın özelliklerine göre yaklaşık 6-10 saniye sürebilir, ekran kararıp, tekrar görüntü gelebilir. Endişelenecek bir şey yok.

Tüm bu işlemleri yaptınız, artık yazı ortadan kalkmış durumda. Sizin yapmanız gereken tek şey bilgisayarı yeniden başlatmak.

Yeniden başlattığınızda ilgili yazının artık orada yer almadığını görebilirsiniz. :)

Sağ tık menüsünde yer alan, “Sahiplik AL!” seçeneğini kaldırmak için: indirmiş olduğunuz zip dosyasında Sahiplik klasöründeki uninstall_ownership.reg dosyasını çalıştırmanız yeterli.

İşlemleri geri almak için ise yapmanız gereken tek şey aynı yöntemle Orjinal klasörünün altndaki dosyaları, ilgili klasörlere atmak Takıldığınız yer olduğunda sormanız durumunda gerekirse resimli, videolu anlatım dahi yapabilirim.